Staropolski z włoszczyzną i nowoczesny w chlebie

Niegdyś w wielu polskich domach na wsiach bardzo często podawano barszcz biały z ziemniakami. Ta staropolska tradycyjna zupa może być też gotowana z włoszczyzną i serwowana z jajkiem na twardo. Potrawa ta doskonale sprawdzi się także w okresie świąt wielkanocnych.

Jeśli chcemy zaskoczyć gości, wówczas warto postarać się o to, by barszcz biały podać w nieco nowocześniejszej i bardziej oryginalnej formie. W tym celu znakomicie sprawdzi się przepis na barszcz biały w chlebie – przygotowanie takiego dania zajmie nam wprawdzie nieco czasu, ale efekt na pewno zaskoczy wszystkich. Tradycjonalistom można z kolei podsunąć recepturę na wyborny barszcz biały z włoszczyzną.

Przepis na staropolski barszcz biały z włoszczyzną

Składniki: dwie marchewki, jedna średniej wielkości pietruszka, kawałek selera, dwa-trzy ząbki czosnku, jedna większa cebula, biała kiełbasa (w zależności od ilości porcji zupy), dziesięć dekagramów wędzonego boczku, liście laurowe, ziele angielskie, szklanka zakwasu z mąki pszennej razowej, majeranek, pieprz oraz sól

Wykonanie: Warzywa myjemy, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Cebulę i czosnek siekamy (dzięki nim barszcz nabierze wyjątkowego aromatu i smaku). Warzywa gotujemy na wolnym ogniu przez kilkanaście minut, po czym dodajemy boczek oraz białą kiełbasę (można ją pokroić w plastry). Dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Gdy warzywa będą już całkowicie miękkie, do zupy należy dodać zakwas z mąki pszennej razowej. Barszcz biały po ugotowaniu można doprawić do smaku majerankiem, solą oraz pieprzem. Staropolski barszcz biały z włoszczyzną można serwować z chlebem lub ugotowanym na twardo jajkiem.

Przepis na nowoczesny barszcz biały w chlebie

Składniki: dwadzieścia dekagramów wędzonego boczku, dwie szklanki zakwasu z mąki pszennej razowej, dwa ząbki czosnku, pół szklanki śmietany kremówki, jedna cebula, kawałek selera, dwadzieścia dekagramów białej kiełbasy, kilka niedużych chlebków, kminek, majeranek, sól i pieprz

Wykonanie: Boczek zalewamy litrem wody, dodajemy pokrojonego selera i cebulę. Składniki gotujemy do miękkości, po czym wyjmujemy boczek, studzimy go, kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Do wywaru wlewamy zakwas, zagotowujemy zupę i doprawiamy ją do smaku przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem, kminkiem, pieprzem i solą. Gotowy barszcz rozlewamy do chlebków (wcześniej należy je wydrążyć). Barszcz biały w chlebie można udekorować plastrami białej kiełbasy, a także ćwiartkami ugotowanych na twardo jajek.